سرویس های شبکه

شرکت مایکروسافت طیف وسیعی از محصولات و خدمات را در زمینه پیکربندی و مدیریت شبکه و کاربران ارائه می دهد

تقریبا امروزه سازمانی نیست که از سرویس های مبتنی بر محصولات شرکت مایکروسافت استفاده ننماید . در هر سطحی از کاربری و هر نوعی از سرویس های مبتنی بر محصولات این شرکت ، نیازمند نگهداری و مهمتر از آن نیاز به همگام سازی با فناوری های جدید میباشد.تقریبا مانند تمام فناوری های آی تی ، مخصوصا شبکه های کامپیوتری ، تصمیمات غیر اصولی و سلیقه ای باعث خواهد شد که برنامه های آتی سازمان ، در جهت مهاجرت به استفاده از فناوری های جدید با مشکلات اساسی و گاه غیر قابل حل ، روبرو شود

سرویسهای مایکروسافت تحت شبکه

  • Microsoft Exchange
  • Microsoft System Center
  • Microsoft SharePoint

Microsoft Exchange

 

پست الکترونیک از محبوب ترین ابزارها در سازمان های نوین امروز، و در خدمت مدیران خلاق و پیشتاز است. این ابزار هم نقش تسهیل کننده ارتباطات و هم نقل و انتقال سریع اطلاعات درون سازمانی را به عهده دارد و از آن جهت، نقل و انتقال اسناد و اشیاء با انواع قالب های الکترونیکی بجای سیستم سنتی پست استفاده می شود. Microsoft Exchange Server یکی از موفق ترین محصولات Microsoft در زمینه سیستمهای ارسال پیام هست. بطور ساده Exchange Server به عنوان Mail Server شرکت مایکروسافت وظیفه دریافت و ارسال Email و مدیریت تماسها و Email ها را به همراه توابع و ویژگیهای بسیار بین کاربران در شبکه با معماری Client-Server بر عهده دارد.

سازمان های کوچک وابستگی کمتری جهت ارتباطات داخلی خود به پست الکترونیک دارند زیرا کارکنان در چنین محیطی در مجاورت یکدیگر کار می کنند و این در حالیست که اهمیت پست الکترونیک برای ارتباطات خارجی بدون توجه به بزرگی سازمان از نسبت یکسانی برخوردار است و این واقعیت را مطرح می کند که پست الکترونیک اکنون یک مکانیزم پر اهمیت جهت ارتباطات Business-to-Business می باشد و همه سازمان ها باید جهت تجارت و فعالیت موثر از آن استفاده نمایند.

به جهت فراگیر بودن این سرویس، بیشترین حملات و آسیب ها از طریق این سرویس متوجه سازمان ها و شرکت ها بوده، بطوریکه سالیانه میلیاردها ریال برای مقابله با اثرات و اختلالات ناشی از هرزنامه (Spam)، ویروس ها، بدافزارها (MalWare) و جاسوس افزارها (SpyWare) به اینگونه مجموعه ها تحمیل می شود. شرکت ها و سازمان های کوچک عمدتاً از شرکت های سرویس دهنده Hosting برای پست الکترونیک خود استفاده می کنند اما شرکت های متوسط و بزرگ به دلیل مسائل امنیتی و حساسیت سرویس پست الکترونیک برای آنان، ناچارند یک Mail Server اختصاصی در محل خود برپا کنند.

 

از قابلیتهای این محصول قدرتمند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 

Unified Messaging

Exchange Active-sync

Outlook Web Access

Meeting Planner

Voice Mail Integration

Personal Archive

Data loss prevention

Microsoft System Center

گسترش روزافزون استفاده از شبکه های کامپیوتری و وابستگی کسب و کار سازمان ها به سرویس های ارائه شده توسط واحد های IT باعث گردیده است که مدیران IT نیاز به یک مدیریت استراتژیک در راستای استفاده از تکنولوژی های مختلف را داشته باشند امروزه  جهت رسیدن به این هدف ، داشتن یک زیرساخت مناسب که دارای انعطاف پذیری بوده و تطبیق پذیری زیرساخت IT را بالا ببرد جزء الزامات واحدهای IT سازمان ها ، شرکت ها و موسسات می باشد. مجموعه‌   Microsoft System Center راه حل و راهکار جامع مدیریتی شرکت مایکروسافت جهت مدیریت و هدایت یک‌پارچه‌ی سرتاسر مراکز داده از کلاینت‌ها و سرورها تا انواع تجهیزات شبکه و محیط‌های فیزیکی و مجازی همچنین نظارت و محافظت از داده‌ها می‌باشد. با بهره‌مندی از این مجموعه، مدیران شبکه و فناوری اطلاعات، امکان مدیریت و حفاظت از کل نظام رایانه‌ای تحت نظر خود را به‌شکل کاملا یک‌پارچه خواهند داشت و با استفاده از این مجموعه نرم‌افزاری در وقت و هزینه‌ی نگه داری سیستم، صرفه‌جویی شده و باعث افزایش بهره‌وری و بازدهی کار خواهد شد

 

این پکیج شامل نرم افزارهای متعددی است که هر کدام قابلیتهای منحصر بفردی را در مدیریت منابع شبکه در اختیار مدیران این حوضه قرار میدهد

مدیریت پیکربندی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری. شامل نصب سیستم عامل، توزیع نرم‌افزار و بسته‌های امنیتی و کنترل از راه دور با پشتیبانی کامل از سیستم‌عامل‌های کلاینت، سرور و موبایل

یک زیرساخت واحد جهت پایش یا مانیتورینگ یک‌پارچه و قابل انعطاف عملیات سیستم در جهت کنترل منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در مراکز داده، ایجاد مانیتورینگ در سیستم‌های ابری خصوصی و عمومی و پاسخ‌گویی هوشمند به فرایندهای سیستمی

حفاظت جامع و پشتیبان‌گیری یکپارچه و جامع جهت بازیابی در زمان وقوع مشکل از داده‌ها و سیستم‌های ویندوزی مانند SharePoint، SQL Server، Exchange، فایل سرورها و همچنین ویندوزهای دسک‌تاپ و لپ‌تاپ

مدیریت پیشرفته‌ی مجازی‌سازی و توسعه، مدیریت و بهینه‌سازی زیرساخت‌ها و مراکز داده‌ی مجازی و همچنین فیزیکی با بهره‌مندی بهینه از منابع

یک مرکز اتوماسیون گردش کار مراکز داده جهت مدیریت و نظارت بر روندهای کاری و خودکارسازی آن‌ها

مدیریت واحد و یک‌پارچه‌ی خدمات و پاسخ‌گویی جهت رفع مشکل، کنترل تغییرات و مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی

Microsoft SharePoint

با رشد روز افزون استفاده از تکنولوژی و فن آوری در سازمانها و شرکت ها، سازمانها در فکر ابزاری برای ارتباط اطلاعات داخلی سازمان با بیرون سازمان بر روی یک بستری ساده و قابل انعطاف و همچنین ابزاری برای مدیریت تعاملات داخل سازمانی و مدیریت منابع و مستندات داخل سازمانی بودند که مایکروسافت نسخه ای از نرم افزار شیرپوینت امروزی را برای حل بسیاری از آن مشکلات با رویکرد مدیریت ارتباطات سازمانی و مدیریت منابع و مستندات سازمانی ارائه نمود که این محصول علاوه بر سادگی و انعطاف با مجموعه Microsoft Office یکپارچه نیز بود و می توانست به بسیاری از نیاز های سازمان ها پاسخ دهد.

به صورت خلاصه می توان گفت شیرپوینت یک پلتفرم تحت وب است با قابلیت های مدیریت محتوا و مستندات، مدیریت ارتباطات سازمانی، ایجاد سایت و تولید و نمایش داشبوردهای مدیریتی که دارای محیطی با قابلیت توسعه و سفارشی نمودن است.

 

راه حل‌های سازمانی مبتنی بر شیرپوینت

پورتال اینترنتی و اینترانتی سازمان

ایجاد وب سایت‌هایی جهت همکاری تیمی

پورتال‌های همکاری سازمانی

پیاده‌سازی ماژول‌های هوش کسب و کار BI

راهکار مدیریت اسناد با قابلیت‌های سفارشی

جستجوی پیشرفته

یکپارچگی با محصولات Office

Insights

اطلاعات از هر بخشی در سازمان می‌تواند در قالب موضوعات مفید ظاهر شود، و بدین شکل اثربخشی و کارایی اطلاعات بهبود می‌یابد.

Composites

از کد ها و استراتژی های موجود در موتور های جستجوگر برایشیرپوینت امکان یکپارچه سازی داده ها، اسناد و فرآیندها را بدون نیاز به برنامه نویسی فراهم می‌کند. با استفاده از این قابلیت می توان برنامه های کاربردی ترکیبی ایجاد نمود.

تکه های کیک شیرپوینت

تیم بازاریابی شیرپوینت 2010 مایکروسافت با اصطلاح «چرخ شیرپوینت» تسهیلاتی را که ابزارهای شیرپوینت در درون سازمان فراهم می‌کنند، توصیف می‌کنند. البته اصطلاح کیک شش تکه اصطلاح جالبتری است و بیشتر در ذهن می ماند. تکه های کیک شیرپوینت چه هستند:

sites

به وسیله ی شیرپوینت می توان به آسانی با توجه به نیاز سازمان خود، سایتهای متعدی برای افراد و تیم های کاری ایجاد نمود.

Communities

یک انجمن مکانی است که در آن ارتباط و درک اتفاق می‌افتد. انجمن‌ها می‌توانند حول محور یک موضوع شکل گیرند و معمولا پیرامون دانش مشترک و یا فعالیت‌های مشترک، توسعه پیدا می‌کنند .

Content

شما در شیرپوینت این قابلیت را دارید که به وسیله لیست های شیرپوینتی اطلاعات خود را نگهداری نمایید و می توانید به واسطه کتابخانه های شیرپوینت نسبت به نگهداری مستندات، فایل ها، عکس ها و فایل های مالتی مدیای خود اقدام نمایید.

Search

کنکاش در انجمن‌ها، محتویات، افراد و یا سایتهای مرتبط ، جستجو بر پایه کلمات کلیدی ، پالایش اطلاعات و تحلیل محتوا بنا شده است.

سرویسWSUS :

یکی از موارد امنیتی که لازم است در سازمان ها رعایت شود، به روز بودن سیستم عامل و نرم افزارهاست.
این سرویس جدیدترین آپدیت ها را که توسط شرکت های سازنده ارائه شده، دریافت می کند و سیستم های دیگر در شبکه آپدیت ها را از این سرور دریافت می کنند.
با وجود این سرویس دیگر نیازی نیست هر کامپیوتر بصورت مستقل به اینترنت متصل شود و آپدیت ها را دریافت کند.
بدین ترتیب علاوه بر مدیریت آپدیت های دریافتی ، در حجم اینترنت مصرفی نیز صرفه جویی می شود.

سرویسWDS :

توسط این سرویس سیستم عامل‌ها از طریق شبکه روی کامپیوترها نصب می شود.
سیستم عامل هایی مانند Windows Vista، Windows 7، Windows 8، Windows Server 2008 را می توان با این سرویس از راه دور نصب کرد.
این سیستم عامل می تواند همراه با پکیج نرم افزارها و درایورهای مورد نیاز کاربران در شبکه باشد.
همچنین می توان نسخه هایی از سیستم عامل به همراه پکیج نرم افزارها و درایورهای مورد نیاز کاربران در سازمان را فراهم آورد تا پس از نصب روی کامپیوترها، به سرعت آماده استفاده کاربران باشد.
به عبارت دیگر می توان برای هر بخش نسخه مخصوص تهیه نمود. برای مثال نسخه مخصوص کاربران بخش مالی به همراه نرم افزارهای مالی مورد نیاز و یا نسخه مخصوص کاربران بخش طراحی به همراه نرم افزارهای گرافیکی و…

CRM :

محصول شرکت مایکروسافت برای مکانیزاسیون ارتباط با مشتری در هر نوع موسسه با هر ابعاد و گستردگی. این محصول کلیه برخوردهایی که یک موسسه ممکن است با مخاطبان به ویژه کشتریان خود داشته باشد مثل خرید، فروش، ارتباطات و …. را در خود ذخیره و گزارشات و نمودارهای متنوعی را در این خصوص ارائه می دهد.

Windows Server Backup Feature :

سرویس تهیه پشتیبان از سرورها و بازگردانی آن ها

محصول شرکت مایکروسافت برای مکانیزاسیون ارتباط با مشتری در هر نوع موسسه با هر ابعاد و گستردگی. این محصول کلیه برخوردهایی که یک موسسه ممکن است با مخاطبان به ویژه کشتریان خود داشته باشد مثل خرید، فروش، ارتباطات و …. را در خود ذخیره و گزارشات و نمودارهای متنوعی را در این خصوص ارائه می دهد.

Network Policy and Access Services :

سرویسی است که به کمک چند سرویس دیگر (NPS، HRA، HCAP) سلامت و امنیت شبکه را تامین می کند.

Failover Clustering & Network Load Balancing :

این امکان را فراهم میکند که سرورهای دیگر مانند Hyper-V، Exchange Server، File Server و … همیشه در دسترس بوده و به شبکه خدمت رسانی کنند. در واقع توسط این سرویس دو یا چند سرور فیزیکی یا مجازی به گونه ای باهم کار میکنند که از دید کلاینت مانند یک سرور دیده شوند با این مزیت که اگر یکی از سرورها از کار افتاد دیگری بدون وقفه به شبکه خدمت رسانی کندو همچنین بار و ترافیک، بین تمامی این سرورها تقسیم شود.

Active Directory Domain Services ) ADDS) :

اکتیو دایرکتوری مایکروسافت حیاتی ترین و پرکاربردترین سرویس در میان  خدمات شبکه می باشد. سرویس ها و نرم افزارهای زیادی برای اجرا شدن نیازمند اکتیو دایرکتوری هستند، حتی در شبکه های کوچک، عدم وجود این سرویس ضعف شبکه به حساب می آید.

 

DHCP :

سرویس ارائه IP و تنظیمات به منابع سرور به صورت پویا.

 

DNS :

سرویس نام گذاری دامنه که با عنوان DNS شناخته  می شود برای ارتباط بین IP addresses و domain names بکار می رود.

از مهمترین سرویس های یک شبکه است که درست کار نکردن آن باعث بروز مشکل و اختلال در کارکرد کل شبکه میشود.

File and Storage Services :

ایجاد فایل سرور و مدیریت آن ها

 

Internet Information Services ) IIS) :

سرویس ارائه IP و تنظیمات به منابع سرور به صورت پویا.

 

Group Policy :

زیر ساختی است که به کمک اکتیو دایرکتوری می تواند به تمام یوزرها و کامپیوترهای شبکه به صورت مدیریت شده تنظیماتی را تخصیص دهد.

این خدمات شامل :

نصب و راه‌اندازی ویندوزسرور مایکروسافت
نصب و راه‌اندازی Active Directory، سرویس های DHCP ،DNS ،WDS ،WSUS
نصب و راه‌اندازی Microsoft Exchange Server
نصب و راه‌اندازی Microsoft Lync Server
نصب و راه‌اندازی Microsoft Fax Server
و سایر سرویس‌های مبتنی بر مایکروسافت

کارشناسان پایانت ورک امکانات و سرویس های مایکروسافت را در شبکه ها و سازمان ها در مقیاس های کوچک و بزرگ راه اندازی می کنند و آماده ارائه مشاوره و پشتیبانی سرویس ها می باشند

جهت درخواست این سرویس و پشتیبانی لطفا از طریق فرم تماس با ما پیغام خود را بگذارید
تا مسئول مربوطه در اسرع وقت با شما تماس گرفته یا جواب درخواستتان را ارسال نماید.